GLOUCESTERSHIRE

WOMEN’S DIVISION

Date  

Wednesday 16th May 2017

Opposition

Oxfordshire (MEL)


Venue

Bishop's Cleeve BC

Result

Won  163 - 85    (points 15 - 2)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Jenny Westlake - Arrow

1

Jill Forward - Frampton

1

Val Ayres - Lydney

2

Jackie Ind - Arrow

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Val Major - Churchdown

3

Gill Meadows - Dursley

3

Di Wilson - Olveston

3

Sue Osborne -

Kingswood & Hanham

4

Julia Stannard - Nailsworth

4

Iona Bird - Barnwood

4

Joy Sheward - Barnwood

RESULT

10 - 25

RESULT

28 - 13


33 - 9


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

 Val Molton -

Kingswood & Hanham

1

Fran Stockford - Olveston

1

Val Osmond - Ardagh

2

Veronica Ritchie - Olveston

2

Myra Savage - Falcon

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

3

Linda Challenger - Page Park

3

Pauline Gunn - Caer Glow

3

Anne White - Arrow

4

Jeanette Scott -

Cheltenham BC

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Rachel Hughes - RFOD


22 - 16


25 - 19


45 - 3


Reserves:-   Sally Rolls - Gloucester Spa ; Debbie Hurford - Victory Park ;  Janet Tomlinson - Bishop's Cleeve

* Reserves :    


Date  

Friday 19th May 2017

Opposition

Leicestershire (MEL)


Venue

Cheltenham Spa BC

Result

Lost  112 - 138  (Points  0 - 17)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Osmond - Ardagh

1

Debbie Hurford - Victory Park

1

Val Ayres - Lydney

2

Veronica Ritchie - Olveston

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Cynthia Winter-Alsop - Wotton u Edge

3

Jean Crook - Stroud

3

Di Wilson - Olveston

3

Penny Callaghan - Cheltenham BC

4

Jacky Howes - Stroud

4

Margaret McColl -

Cheltenham Spa

4

Gill Fry - Gloucester Spa

RESULT

18 - 21

RESULT

19 - 23


16 - 27


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

 Jenny Westlake - Arrow

1

 Sally Rolls - Gloucester Spa

1

 Jill Forward - Frampton

2

Maryan Pye - Caer Glow

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

2

Elaine Lewis - Redland Green

3

Jackie Ind - Arrow

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Val Major - Churchdown

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Iona Bird - Barnwood


18 - 22


20 - 22


21 - 23


Reserves:-   Linda Challenger - Page Park ; Chris Magee - EDF Energy ; Pauline Gunn - Caer Glow ;  Hilda May - Dowty

* Reserves :    


Middle England League

 

Date  

Thursday 8th June 2017

Opposition

Cambridgeshire (MEL)


Venue

Iver Heath  BC

Result

Won  123 - 106   (13 - 4 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Osmond - Ardagh

1

May Shurmer - Cheltenham Spa

1

Barbara Nelmes - Barnwood

2

Sandra Hambidge (Cheltenham BC)   

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Cynthia Winter-Alsop - Wotton u Edge

3

Jackie Ind - Arrow

3

Janet Lee-Cooper - Yate

3

Val Major - Churchdown

4

Lyn Hamer - Ardagh

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Joy Sheward - Barnwood

RESULT

21 - 20

RESULT

25--11


17 - 24


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Val Webb - Victory Park

1

Gill Fry - Gloucester Spa

1

Pam Ayers - Cirencester

2

Myra Savage - Falcon

2

Elaine Lewis - Redland Green

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

3

Linda Challenger - Page Park

3

Ann White - Arrow

3

Val Heathcote - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Julia Stannard - Nailsworth


19 - 18


17 - 19


24 - 14


Reserves:   Margaret Cadle (Dowty),  Barbara Clarke (Gloucester City), Jenny Westlake (Arrow),

* Reserves :    Jane Hawkes (Cheltenham Whaddon), Sue Wales (Nailsworth)


Date  

Wednesday 5th July 2017

Opposition

Warwickshire (MEL)


Venue

Moreton in Marsh BC

Result

Won  113 - 96  (11 - 6 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Ayres - Lydney

1

Jill Forward - Frampton on Severn

1

Audrey Marsden (Barnwood),

2

Margaret Powell (Cotswold)

2

 Marilyn Wear (Frampton on Severn)

2

Myra Savage - Falcon

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Ann White - Arrow Ladies

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Kay Gent - Caer Glow

RESULT

23 - 17

RESULT

14 - 19


15 - 19


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Debbie Hurford - Victory Park

1

Val Ford - Arrow Ladies

2

Janet Lee-Cooper - Yate

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

3

Gill Fry - Gloucester Spa

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Jeanette Scott -

Cheltenham BC

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Iona Bird - Barnwood


25 - 13


23 -- 11


13 - 17


Reserves :  Ann  Boaden (Begbrooke)

* Reserves :    



 MIDDLE ENGLAND LEAGUE TABLE 2017  -  29.7.17

POS


Pld

W

D

L

Points

1

Gloucestershire

6

5

0

1

64

2

Warwickshire

6

2

0

4

48

3

Leicestershire

3

3

0

1

41

4

Northants

4

2

0

2

39

5

Cambridgeshire

4

2

0

2

31

6

Nottinghamshire

4

1

0

3

28

7

Oxfordshire

4

1

0

3

21

Date  

Monday 24th July 2017

Opposition

Nottinghamshire (MEL)


Venue

Stoke BC

Result

Won  126 - 97  (11 - 6 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Debbie Hurford - Voctory Park

1

Madeleine Hale - Fairford

1

Jo Slatter - Caer Glow

2

Pam Ayers - Cirencester

2

Sandra Hambidge - Cheltenham BC

2

Linda Bennett - Moreton in Marsh

3

Janet Lee-Cooper - Yate

3

Cindy Britton - GB Britton

3

Jean Crook - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Jacky Howes - Stroud

RESULT

12 -- 16

RESULT

31 - 10


30 - 14


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Val Webb - Victory Park

1

May Shurmer - Chletenham Spa

1

Pat Thorley - Nailsworth

2

Ceryn Pulsford - Bishops Cleeve

2

Maureen Richards-Smart - Caer Glow

2

Margaret Davies - Bishops Cleeve,

3

Val Heathcote - Stroud

3

Gill Meadows - Dursley

3

Ann White - Arrow

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Lyn Hamer - Ardagh


12 - 24


23 - 14


18 - 19


Reserves :    Rosie Sheridan - Bishops Cleeve

* Reserves :    


Date  

Friday 28th July 2017

Opposition

Northamptonshire (MEL)


Venue

Cheltenham BC

Result

Won  142 - 94  (14 - 3 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Ayres - Lydney

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Fran Stockford - Olveston

2

Jackie Ind - Arrow

2

Margaret Davies - Bishops Cleeve

2

Marguerite Cobb - Tetbury

3

Ann White - Arrow

3

Val Major - Churchdown

3

Maryan Pye - Caer Glow

4

Iona Bird - Barnwood

4

Jacky Howes - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

RESULT

27 - - 9

RESULT

30 - 13


19 - 22


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Angela Cary - Tetbury,

1

Elaine Lewis - Redland Green

1

Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Myra Savage - Falcon

2

Veronica Ritchie - Olveston

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

3

Pauline Gunn - Caer Glow

3

Penny Callaghan - Cheltenham BC

3

Marilyn Wear - Frampton on Severn

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Jeanette Scott - Cheltenham BC

4

Pat MacGregor - Arrow


25 -- 11


22 - 20


19 - 19


Reserves :   Ailsa Brownlie - Bishops Cleeve,    Dot Eley - Victory Park

* Reserves :    Irene Giles - Yate