GLOUCESTERSHIRE

WOMEN’S DIVISION

Archive

 

2017 teams

 

Date  

Saturday 3rd June 2017

Opposition

Worcester  (John's Trophy)


Venue

 Barnwood BC

Result

Lost  102 - 106  (points 6 - 16)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Ayres - Lydney

1

Val Osmond - Ardagh

1

Jenny Westlake - Arrow

2

Val Major - Churchdown

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

2

Myra Savage - Falcon

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Ann White - Arrow

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Jacky Howes - Stroud

RESULT

20 --11

RESULT

17--12

RESULT

18 - 16


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Fran Stockford - Olveston

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Penny Callaghan - Cheltenham BC

2

Veronica Ritchie - Olveston

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Jeanette Scott - Cheltenham BC

3

Di Wilson - Olveston

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Margaret McColl - Cheltenham Spa

4

Iona Bird - Barnwood

RESULT

14 - 19

RESULT

16 - 24


17 - 24


Reserves:-       Gill Fry - Gloucester Spa,  Chris Prosser - Gloucester Spa,  Elaine Lewis - Redland Green

* Reserves :    


Date  

Saturday 10th June 2017

Opposition

Devon  (John's Trophy)


Venue

 Culm Vale BC

Result

Won  121 - 114   (17 - 5 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Major - Churchdown

1

Gill Fry - Gloucester Spa

1

Jenny Westlake - Arrow

2

Pat McGregor - Arrow

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

2

Myra Savage - Falcon

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Ann White - Arrow

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Kay Gent - Caer Glow

RESULT

22 - 14

RESULT

26 - 18

RESULT

23 - 16


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Fran Stockford - Olveston

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

2

Veronica Ritchie - Olveston

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Margaret McColl - Cheltenham Spa

3

Jacky Howes - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Jeanette Scott - Cheltenham BC

4

Iona Bird - Barnwood

RESULT

15 - 19

RESULT

18 - 29


18 - 18


Reserves:-       Elaine Lewis - Redland Green, Penny Callaghan - Cheltenham BC

* Reserves :    


Date  

Saturday 24th June 2017

Opposition

Warwickshire  (John's Trophy)


Venue

 Painswick Falcon BC

Result

Won  138 - 103  (18 - 4 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Major - Churchdown

1

Val Osmond - Ardagh

1

Jenny Westlake - Arrow

2

Pat McGregor - Arrow

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

2

Myra Savage - Falcon

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Ann White - Arrow

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Kay Gent - Caer Glow

RESULT

13 - 21

RESULT

23 - 20

RESULT

24 - 13


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Fran Stockford - Olveston

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

2

Penny Callaghan - Cheltenham BC

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Gill Fry - Gloucester Spa

3

Jacky Howes - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Jeanette Scott - Cheltenham BC

4

Iona Bird - Barnwood

RESULT

36 -- 7

RESULT

23 - 21


19 - 21


Reserves:-       Margaret McColl - Cheltenham Spa, Val Ayres - Lydney, Veronica Ritchie - Olveston

* Reserves :    


Date  

Sunday 25th June 2017

Opposition

Wiltshire  (Walker Cup)


Venue

 Devizes BC

Result

Lost   45 - 49


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

2


Rink 1 


Rink 2




1

Val Molton - Kingswood & Hanham

1

Val Osmond - Ardagh



2

Pat McGregor - Arrow

2

Pauline Gunn



3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Jacky Howes - Stroud



4

Joy Sheward - Barnwood

4

Kay Gent - Caer Glow



RESULT

24 -24

RESULT

21 - 25




Reserves:-       Val Ayres - Lydney, Iona Bird - Barnwood


Date  

Saturday 15th July 2017

Opposition

Somerset (John's Trophy - Qtr-final)


Venue

 Chew Stoke BC

Result

Won 129 - 120


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Ayres - Lydney

1

Val Osmond - Ardagh

1

Jenny Westlake - Arrow

2

Pat McGregor - Arrow

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

2

Myra Savage - Falcon

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Ann White - Arrow

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Kay Gent - Caer Glow

RESULT

21 -- 12

RESULT

18 - 23

RESULT

20 - 20


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Fran Stockford - Olveston

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

2

Penny Callaghan - Cheltenham BC

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Gill Fry - Gloucester Spa

3

Iona Bird - Barnwood

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Jeanette Scott - Cheltenham BC

4

Jacky Howes - Stroud

RESULT

25 - 23

RESULT

22 - 28


23 - 14


Reserves:-       Veronica Ritchie - Olveston, Val Major - Churchdown

* Reserves :    


Date  

Saturday 5th August 2017

Opposition

Kent   (John's Trophy - Semi-final)


Venue

 Leamington Spa

Result



Time

9.30 am

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Ayres - Lydney

1

Val Osmond - Ardagh

1

Jenny Westlake - Arrow

2

Pat McGregor - Arrow

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

2

Myra Savage - Falcon

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Ann White - Arrow

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Kay Gent - Caer Glow

RESULT


RESULT


RESULT



Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Fran Stockford - Olveston

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

2

Penny Callaghan - Cheltenham BC

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Gill Fry - Gloucester Spa

3

Iona Bird - Barnwood

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Jeanette Scott - Cheltenham BC

4

Jacky Howes - Stroud

RESULT


RESULT





Reserves:-       Veronica Ritchie - Olveston, Val Major - Churchdown, Elaine Lewis - Redland Green, Margaret McColl - Cheltenham Spa

* Reserves :    


2017 Johns & Walker teams

 


 MIDDLE ENGLAND LEAGUE TABLE 2017

POS

County

Played

Won

Drew

Lost

Points

1

Leicestershire

6

6

0

0

88

2

Gloucestershire

6

5

0

1

64

3

Northamptonshire

6

3

0

3

52

4

Warwickshire

6

2

0

4

48

5

Cambridgeshire

6

3

0

3

46

6

Nottinghamshire

6

1

0

5

34

7

Oxfordshire

6

1

0

5

26

Date  

Wednesday 16th May 2017

Opposition

Oxfordshire (MEL)


Venue

Bishop's Cleeve BC

Result

Won  163 - 85    (points 15 - 2)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Jenny Westlake - Arrow

1

Jill Forward - Frampton

1

Val Ayres - Lydney

2

Jackie Ind - Arrow

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Val Major - Churchdown

3

Gill Meadows - Dursley

3

Di Wilson - Olveston

3

Sue Osborne -

Kingswood & Hanham

4

Julia Stannard - Nailsworth

4

Iona Bird - Barnwood

4

Joy Sheward - Barnwood

RESULT

10 - 25

RESULT

28 - 13


33 - 9


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

 Val Molton -

Kingswood & Hanham

1

Fran Stockford - Olveston

1

Val Osmond - Ardagh

2

Veronica Ritchie - Olveston

2

Myra Savage - Falcon

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

3

Linda Challenger - Page Park

3

Pauline Gunn - Caer Glow

3

Anne White - Arrow

4

Jeanette Scott -

Cheltenham BC

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Rachel Hughes - RFOD


22 - 16


25 - 19


45 - 3


Reserves:-   Sally Rolls - Gloucester Spa ; Debbie Hurford - Victory Park ;  Janet Tomlinson - Bishop's Cleeve

* Reserves :    


Date  

Friday 19th May 2017

Opposition

Leicestershire (MEL)


Venue

Cheltenham Spa BC

Result

Lost  112 - 138  (Points  0 - 17)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Osmond - Ardagh

1

Debbie Hurford - Victory Park

1

Val Ayres - Lydney

2

Veronica Ritchie - Olveston

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Cynthia Winter-Alsop - Wotton u Edge

3

Jean Crook - Stroud

3

Di Wilson - Olveston

3

Penny Callaghan - Cheltenham BC

4

Jacky Howes - Stroud

4

Margaret McColl -

Cheltenham Spa

4

Gill Fry - Gloucester Spa

RESULT

18 - 21

RESULT

19 - 23


16 - 27


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

 Jenny Westlake - Arrow

1

 Sally Rolls - Gloucester Spa

1

 Jill Forward - Frampton

2

Maryan Pye - Caer Glow

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

2

Elaine Lewis - Redland Green

3

Jackie Ind - Arrow

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Val Major - Churchdown

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Iona Bird - Barnwood


18 - 22


20 - 22


21 - 23


Reserves:-   Linda Challenger - Page Park ; Chris Magee - EDF Energy ; Pauline Gunn - Caer Glow ;  Hilda May - Dowty

* Reserves :    


Date  

Thursday 8th June 2017

Opposition

Cambridgeshire (MEL)


Venue

Iver Heath  BC

Result

Won  123 - 106   (13 - 4 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Osmond - Ardagh

1

May Shurmer - Cheltenham Spa

1

Barbara Nelmes - Barnwood

2

Sandra Hambidge (Cheltenham BC)   

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Cynthia Winter-Alsop - Wotton u Edge

3

Jackie Ind - Arrow

3

Janet Lee-Cooper - Yate

3

Val Major - Churchdown

4

Lyn Hamer - Ardagh

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Joy Sheward - Barnwood

RESULT

21 - 20

RESULT

25--11


17 - 24


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Val Webb - Victory Park

1

Gill Fry - Gloucester Spa

1

Pam Ayers - Cirencester

2

Myra Savage - Falcon

2

Elaine Lewis - Redland Green

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

3

Linda Challenger - Page Park

3

Ann White - Arrow

3

Val Heathcote - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Julia Stannard - Nailsworth


19 - 18


17 - 19


24 - 14


Reserves:   Margaret Cadle (Dowty),  Barbara Clarke (Gloucester City), Jenny Westlake (Arrow),

* Reserves :    Jane Hawkes (Cheltenham Whaddon), Sue Wales (Nailsworth)


Date  

Wednesday 5th July 2017

Opposition

Warwickshire (MEL)


Venue

Moreton in Marsh BC

Result

Won  113 - 96  (11 - 6 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Ayres - Lydney

1

Jill Forward - Frampton on Severn

1

Audrey Marsden (Barnwood),

2

Margaret Powell (Cotswold)

2

 Marilyn Wear (Frampton on Severn)

2

Myra Savage - Falcon

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Ann White - Arrow Ladies

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Rachel Hughes - RFOD

4

Kay Gent - Caer Glow

RESULT

23 - 17

RESULT

14 - 19


15 - 19


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Debbie Hurford - Victory Park

1

Val Ford - Arrow Ladies

2

Janet Lee-Cooper - Yate

2

Rita Gerry - Moreton in Marsh

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

3

Gill Fry - Gloucester Spa

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Jeanette Scott -

Cheltenham BC

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Iona Bird - Barnwood


25 - 13


23 -- 11


13 - 17


Reserves :  Ann  Boaden (Begbrooke)

* Reserves :    


Date  

Monday 24th July 2017

Opposition

Nottinghamshire (MEL)


Venue

Stoke BC

Result

Won  126 - 97  (11 - 6 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Debbie Hurford - Voctory Park

1

Madeleine Hale - Fairford

1

Jo Slatter - Caer Glow

2

Pam Ayers - Cirencester

2

Sandra Hambidge - Cheltenham BC

2

Linda Bennett - Moreton in Marsh

3

Janet Lee-Cooper - Yate

3

Cindy Britton - GB Britton

3

Jean Crook - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Jacky Howes - Stroud

RESULT

12 -- 16

RESULT

31 - 10


30 - 14


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Val Webb - Victory Park

1

May Shurmer - Chletenham Spa

1

Pat Thorley - Nailsworth

2

Ceryn Pulsford - Bishops Cleeve

2

Maureen Richards-Smart - Caer Glow

2

Margaret Davies - Bishops Cleeve,

3

Val Heathcote - Stroud

3

Gill Meadows - Dursley

3

Ann White - Arrow

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Lyn Hamer - Ardagh


12 - 24


23 - 14


18 - 19


Reserves :    Rosie Sheridan - Bishops Cleeve

* Reserves :    


Date  

Friday 28th July 2017

Opposition

Northamptonshire (MEL)


Venue

Cheltenham BC

Result

Won  142 - 94  (14 - 3 points)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Val Ayres - Lydney

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

1

Fran Stockford - Olveston

2

Jackie Ind - Arrow

2

Margaret Davies - Bishops Cleeve

2

Marguerite Cobb - Tetbury

3

Ann White - Arrow

3

Val Major - Churchdown

3

Maryan Pye - Caer Glow

4

Iona Bird - Barnwood

4

Jacky Howes - Stroud

4

Lindsay Collin - Page Park

RESULT

27 - - 9

RESULT

30 - 13


19 - 22


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Angela Cary - Tetbury,

1

Elaine Lewis - Redland Green

1

Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Myra Savage - Falcon

2

Veronica Ritchie - Olveston

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

3

Pauline Gunn - Caer Glow

3

Penny Callaghan - Cheltenham BC

3

Marilyn Wear - Frampton on Severn

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Jeanette Scott - Cheltenham BC

4

Pat MacGregor - Arrow


25 -- 11


22 - 20


19 - 19


Reserves :   Ailsa Brownlie - Bishops Cleeve,    Dot Eley - Victory Park

* Reserves :    Irene Giles - Yate


2017 Middle England League teams

Date  

Wedesday 10th May 2017

Opposition

Somerset


Venue

Clevedon BC

Result

Lost   110 - 114


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Debbie Hurford - Victory Park

1

Jenny Westlake - Arrow

1

Sally Rolls - Gloucester Spa

2

Cynthia Winter-Alsop - Wotton u Edge

2

Myra Savage - Falcon

2

Chris Magee - EDF Energy

3

Ann White - Arrow

3

Pauline Gunn - Cawer Glow

3

Linda Challenger - Page Park

4

Gill Fry - Gloucester Spa

4

Kay Gent - Caer Glow

4

Rachel Hughes - RFOD

RESULT

16 - 21

RESULT

29 - 12


15 - 28


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Val Ayres - Lydney

1

Fran Stockford - Olveston

1

 Val Molton - Kingswood & Hanham

2

Pat MacGregor - Arrow

2

Elaine Lewis - Redland Green

2

Pat Baker - Kingswood & Hanham

3

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

3

Julia Stannard - Nailsworth

3

Penny Callaghan -

Cheltenham BC

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Jeanette Scott -

Cheltenham BC


19 - 15


12 - 17


19 - 21


Reserves:-   Jill Forward _Frampton ; Jackie Ind - Arrow ; Di Wilson - Olveston ; Rita Gerry - Moreton in Marsh ; Veronica Ritchie - Olveston

* Reserves :    


2017 Inter-county friendlies and other games

 

Date  

Wedesday 24th May 2017

Opposition

Worcester


Venue

St Dunstan's BC

Result

Lost  105 - 135


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Isobel Cooke - Arrow

1

Madeleine Hale - Fairford

1

Hilda May (Dowty)

2

Denise Bailey - Gloucester Spa

2

Maureen Richards-Smart - Caer Glow

2

Linda Bennett - Moreton in Marsh

3

Margaret Cadle - STR

3

Carolann Shirtliff - Barnwood

3

Chris Magee - EDF Energy

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Jan Bishop - Tewkesbury

4

Janet Lee Cooper -Yate

RESULT

16 - 25

RESULT

13 - 21


28 - 13


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

 Rosie Sheridan - Bishops Cleeve

1

 Joyce Ferson - Barnwood

1

Jo Slatter - Caer Glow

2

Jane Clarke - Moreton in Marsh

2

Dawn Rowlands - Cirencester

2

Pat Ward-Davies - Stroud

3

Maryan Pye - Caer Glow

3

Dot Eley - Victory Park

3

Marguerite Cobb - Tetbury

4

Janet Tomlinson - Bishops Cleeve

4

Ann Jones - Cirencester

4

Doreen Thomas - Lydney


16 - 22


17 - 24


15 - 30


Reserves:-   Veronica Baldwin (Glos Co-op), Elaine Hopkin (Barnwood), Margaret Drayton (Olveston),

* Reserves :    


Date  

Sunday 21st  May 2017

Opposition

Cheltenham Whaddon - Celebration match


Venue

Cheltenham Whaddon BC

Result



Time

2.00 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Trish Nunn - Ardagh

1

Brian Haines - Pineholt

1

Audrey Marsden - Barnwood

2

Jane Hawkes - Cheltenham Whaddon

2

Tony Jellings - Wotton-u-Edge

2

Roy Walker - Cheltenham

3

Alan Cook - Wotton-u-Edge

3

Sandra Hambidge - Cheltenham

3

Keith Hawkes - Cheltenham Whaddon

4

Clive Bennett - Moreton in Marsh

4

Shirley Lewis - Kingswood & Hanham

4

Janet Tomlinson - Bishop's Cleeve

RESULT


RESULT





Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Peter Langley - Pineholt

1

Ceryn Pulsford - Bishop's Cleeve

1

Gareth Tarplee - Cheltenham Whaddon

2

Linda Bennett - Moreton in Marsh

2

Angela Harris - Gloucester Spa

2

Bob Waklin - Pineholt

3

Shirley Cromie - Sir Thomas Rich's

3

Eddie Broughton - Bishop's Cleeve

3

Cindy Britton - GB Britton

4

Bunny Coles - Nailsworth

4

Edwyn Summers - Gloucester City

4

Lyn Hamer - Ardagh








Reserves:-   

Date  

Tuesday 6th June 2017

Opposition

Berkshire


Venue

Morland  BC

Result



Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Pat Yates - Bishop's Cleeve

1

Pam Ayers - Cirencester

1

Pat Thorley - Nailsworth

2

Margaret Davies - Bishop's Cleeve

2

Elaine Lewis - Redland Green

2

Chris Prosser - Gloucester Spa

3

Sandra Bailey - Churchdown

3

Vera Clarke - Gloucester Spa

3

Alison Shaw - Canford

4

Ann Jones - Cirencester

4

Jeanette Scott - Cheltenham BC

4

Shirley Lewis - Kingswood & Hanham

RESULT

21 - 19

RESULT

13 - 26


16 - 19


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Margaret Toomey - Pineholt

1

Janet Tee - Gloucester City

1

Margaret Drayton - Olveston

2

Heather Davis - Sir Thomas Rich's

2

Tracey Powell - Dursley

2

Ailsa Brownlie - Bishop's Cleeve

3

Shirley Cromie - Sir Thomas Rich's

3

Veronica Ritchie - Olveston

3

Veronica Baldwin - Gloucester Co-op

4

Cindy Britton - GB Britton

4

Sue Osborne - Kingswood & Hanham

4

Ann Boaden - Begbrooke


18 - 17


18 - 15


14 - 16


Reserves:-   Mavis Kennedy - Gloucester Spa, ,Elizabeth Webb - Cotswold,

* Reserves :    Marilyn Capstick - Ardagh,  Hazel Hembling -  Gloucester Co-op


Date  

Thursday 1st June 2017

Opposition

Warwickshire (Mixed)


Venue

Cheltenham Whaddon BC

Result

Won  121 - 81


Time

2.00 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

ELAINE LEWIS - Redland Green

1

CHRIS LAVIS

1

KEITH HAWKES - Cheltenham Whaddon

2

ALYN HUMPHREYS - Gloucester Spa

2

ANNE BEAVEN - Dowty

2

LINDA BENNETT - Moreton in Marsh

3

KEITH BEDFORD - Barnwood

3

ALISON SHAW - Canford

3

CHARLES CHAPMAN - Moreton in Marsh

4

DENIS RYLES - Cotswold

4

CLIVE MARCHAM - Moreton in Marsh

4

VAL HEATHCOTE - Stroud

RESULT

20 -14

RESULT

24 = 12


23 - 13


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

VAL FORD - Arrow Ladies

1

MADDIE HALE - Fairford

1

ALBERT HART - Frampton

2

EDDIE BROUGHTON - Bishop's Cleeve

2

SUE HERBERT - Falcon

2

GARETH TARPLEE - Cheltenham Whaddon

3

ANN BOADEN - Begbrooke

3

ROGER BURFOOT - Chipping Campden

3

JOYCE KEATING - Tetbury

4

DAVE WILLIAMS - Cam

4

CLIVE BENNETT - Moreton in Marsh

4

LYN  HAMER - Ardagh


17 - 14


13 - 15


24 - 13


Reserves:-   

Date  

Wednesday 21st June 2017

Opposition

Herefordshire


Venue

  St Martin's BC

Result

Won 98 - 76 (18 ends)


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Madeleine Hale - Fairford

1

Jo Slatter - Caer Glow

1

Anne Beaven - Dowty

2

Veronica Baldwin - Gloucester Co-op

2

Angela Cary - Tetbury

2

Dawn Mulcock - Tetbury

3

Joyce Keating - Tetbury

3

Elizabeth Webb - Cotswold

3

Margaret Cadle - Dowty

4

Lyn Hamer - Ardagh

4

Janet Lee-Cooper - Yate

4

Val Heathcote - Stroud

RESULT

16 - 10

RESULT

14 - 11


18 - 16


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Wendy Watson -

1

Joyce Ferson - Barnwood

1

May Shurmer - Cheltenham Spa

2

Dot Eley - Victory Park

2

Barbara Clarke - Gloucester City

2

Sandra Hambidge - Cheltenham BC

3

Marguerite Cobb - Tetbury

3

Maryan Pye - Caer Glow

3

Chris Magee -EDF Energy

4

Marilyn Wear - Frampton on Severn

4

Lindsay Collin - Page Park,

4

Denise Ryles - Cotswold


19 - 13


13 -- 11


18 - 15


Reserves:-     

* Reserves :       Carmella Collard -


Date  

Sunday 2nd July 2017

Opposition

GBA Men


Venue

  Moreton in Marsh BC

Result



Time

2.00 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Jo Slatter - Caer Glow

1

Linda Bennett - Moreton in Marsh

1

Angela Furhuraire - Gloucester Spa

2

Ailsa Brownlie - Bishops Cleeve

2

Iris Hart - Frampton

2

Angela Harris  - Gloucester Spa

3

Veronica Baldwin - Gloucesrer Co-op

3

Rita Gerry - Moreton in Marsh

3

Chris Magee - EDF Energy

4

Joy Sheward - Barnwood

4

Lindsay Collin _ Page Park

4

Janet Lee-Cooper - Yate

RESULT


RESULT





Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Hilda May - Dowty

1

Elaine Lewis - Redland Green

1

Anne Beaven - Dowty

2

Jane Hawkes - Cheltenham Whaddon

2

Pat Stiley/Myra Savage - Cheltenham Spa/Falcon

2

Avril Hole - Cotswold

3

Shirley Cromie - Sir Thomas Rich's

3

Maryan Pye - Caer Glow

3

Val Major - Churchdown

4

Ann Jones - Cirencester

4

Jeanette Scott  - Cheltenham BC

4

Shirley Lewis - Kingswood & Hanham








Reserves:-     

* Reserves :       


Date  

Tuesday 11th July 2017

Opposition

Buckinghamshire


Venue

Gloucester Spa BC

Result

Won  93 - 88


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Angela Cary - Tetbury

1

Margaret Toomey - Pineholt

1

Margaret Drayton - Olveston

2

Hazel Hembling - Gloucester Co-op

2

Dot Eley - Victory Park

2

Jill Stevenson - Henleaze

3

Carolann Shirtliff - Barnwood

3

Vera Clarke - Gloucester Spa

3

Ann Boaden - Begbrooke

4

Marilyn Wear - Frampton on Severn

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Lyn Hamer - Ardagh

RESULT

13 - 21

RESULT

23 -- 7


23/06/2017


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Audrey Marsden - Barnwood

1

Jackie Tuckfield - Henleaze

1

Sue Herbert - Falcon

2

Iris Hart - Frampton on Severn

2

Chris Humphries - Bishops Cleeve

2

Ceryn Pulsford - Bishops Cleeve

3

Gill Stevenson - Henleaze

3

Margaret Powell - Cotswold

3

Gill Meadows  - Dursley

4

Gill Fry - Gloucester Spa

4

Denise Ryles - Cotswold

4

Veronica Ritchie - Olveston


16 - 14


25 -- 6


10 --17


Reserves:-   Denise Bailey (Gloucester Spa),  Joyce Keating (Tetbury),

* Reserves :   Denise Boyland (Olveston), Carmela Collard (Cheltenham Spa)


Date  

Wednesday 23rd August 2017

Opposition

Glamorgan


Venue

Rhoose BC

Result

Won  90 - 87


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Isabel Cooke (Arrow)

1

Angela Smith - Tetbury

1

Pat Yates - Bishops Cleeve

2

Denise Bailey - Gloucester Spa

2

Wendy Watson - Cheltenham Spa

2

Carmela Collard - Cheltenham Spa

3

Dot Eley - Victory Park

3

Carolann Shirtliff (Barnwood)

3

Sandra Bailey - Churchdown

4

Shirley Lewis - Kingswood & Hanham

4

Margaret McColl - Cheltenham Spa

4

Val Major - Churchdown

RESULT

13 - 21

RESULT

17/09/2017


13 - 16


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Madeleine Hale (Fairford)

1

Jo Slatter (Caer Glow)

1

Joyce Ferson - Barnwood

2

Anne Beaven (Dowty)

2

Dawn Mulcock - Tetbury

2

Di Tucker - Page Park

3

Pat Ward-Davies (Stroud)

3

Tracy Powell - Dursley

3

Gill Stevenson (Henleaze),

4

Liz Webb (Cotswold)

4

Denise Ryles - Cotswold

4

Janet Lee-Cooper (Yate)


14 - 15


14 - 16


19 -- 10


Reserves:-   Elaine Lewis (Redland), Myra Savage (Falcon)

* Reserves :   Angela Furhuraire (Gloucester Spa), Pauline Tuckey (Fairford)


Date  

Friday 1st September 2017

Opposition

Wiltshire


Venue

Fairford BC

Result

Lost  113 - 117


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Audrey Marsden -Barnwood

1

Isabel Cooke - Arrow

1

Hilda May - Dowty

2

Jane Hawkes - Cheltenham Whaddon

2

Jane Clarke - Moreton in Marsh

2

Chris Humphreys - Bishops Cleeve

3

Pat Ward-Davies - Stroud

3

Chris Magee - EDF Energy

3

Chris Prosser - Gloucester Spa

4

Jacky Howes - Stroud

4

Ann Jones - Cirencester

4

Gill Fry - Gloucester Spa

RESULT

16 - 21

RESULT

30 -- 9


10 -20


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Anne Beaven - Dowty

1

Pauline Tuckey - Fairford

1

Jackie Tuckfield - Henleaze

2

Elaine Lewis - Redland

2

Jill Stevenson - Henleaze

2

Maralyn Capstick - Ardagh

3

Madeleine Hale - Fairford

3

Gill Stevenson - Henleaze

3

Janet Tomlinson - Bishops Cleeve

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Veronica Ritchie - Olveston

4

Lyn Hamer - Ardagh


17 - 28


23 - 17


17 - 22


Reserves:-   Barbara Nelmes (Barnwood), Carolann Shirtliff (Barnwood)

* Reserves :   


Date  

Tuesday 5th September 2017

Opposition

Hampshire


Venue

Hook BC

Result

Won  109 - 99


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Debbie Hurford - Victory Park

1

Jo Slatter - Caer Glow

1

Audrey Marsden - Barnwood

2

Elaine Lewis - Redland

2

Angie Cary - Tetbury

2

Ailsa Brownlie - Bishops Cleeve

3

Shirley Cromie - STR

3

Jan Bishop - Tewkesbury

3

Vera Clarke - Gloucester Spa

4

Marguerite Cobb - Tetbury

4

Ann Jones - Cirencester

4

Gill Meadows - Dursley

RESULT

19 - 16

RESULT

13 - 19


12 -- 22


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Pat Thorley - Nailsworth

1

Jill Forward - Frampton on Severn

1

Val Webb - Victory Park

2

A.Beaven- Dowty / M.Savage - Falcon

2

Heather Davis - STR

2

Barbara Clarke - Gloucester City

3

Veronica Baldwin - Gloucester Co-op

3

Ann Boaden -Begbrooke

3

Shirley Cromie - STR

4

Mavis Kennedy - Gloucester Spa

4

Lyn Hamer - Ardagh

4

Shirley Lewis - Kingswood & Hanham


22 - 15


18 - 15


25 -- 12


Reserves:-   Sue Herbert (Falcon),  Margaret Powell (Cotswold)

* Reserves :   


Date  

Tuesday 5th September 2017

Opposition

Humberside Tourists (Mixed) - unofficial


Venue

Cotswold BC

Result

Won


Time

1.30 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Linda Bennett -

Moreton in Marsh

1

Keith Hawkes - Cheltenham Whaddon

1

Brian Carter - Stroud

2

Roy Walkler _Cheltenham BC

2

Tracy Powell - Dursley

2

Brian Smith - Yate

3

Steve Hopkins - Cheltenham Whaddon

3

Steve Scott - Churchdown

3

Pauline Gunn - Caer Glow

4

Lindsay Collin - Page Park

4

Julia Stannard - Nailsworth

4

Denise Ryles - Cotswold

RESULT


RESULT





Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Peter Davies - Yate

1

Madeleine Hale - Fairford

1

Pam Ayers - Cirencester

2

Janice Williams - Cam Mills

2

Roger Harrison - Eastvillians

2

Liz Webb - Cotswold

3

Pat Ward-Davies - Stroud

3

Dot Eley - Victory Park

3

Frank Hodder - Stroud

4

Dave Hopkins -Cheltenham Whaddon

4

Clive Bennett - Moreton in Marsh

4

Dave Williams - Cam Mills








Reserves:-   

* Reserves :   


Date  

Tuesday 12th September 2017

Opposition

Somerset (Mixed)


Venue

Chew Stoke BC

Result

Won  115 - 108


Time

2--00 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Angus Cooper - Barnwood

1

Madeleine Hale - Fairford

1

Val Ford - Arrow Ladies

2

Irene Giles - Yate

2

Alan Taylor - Cheltenham Spa

2

Elaine Lewis - Redland

3

Cindy Britton - GB Britton

3

Margaret Cadle - Dowty

3

Eddie Brougton - Bishop's Cleeve

4

Roger Harrison - Eastvillians

4

Mike Manns - Barnwood

4

Bunny Coles - Nailsworth

RESULT

17 - 16

RESULT

18 -- 11


17 - 31


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Anne Beaven - Dowty

1

Alan Cook - Wooton-u-Edge

1

Keith Hawkes - Cheltenham Whaddon

2

Derek Turner - Page Park

2

Shirley Bailey - Arrow Ladies

2

Robin Giles - Yate

3

Graham Adams - Nailsworth

3

Phil Bureau - Barnwood

3

Chris Magee - EDF Energy

4

Lyn Hamer - Ardagh

4

Shirley Lewis - Kingswood & Hanham

4

Lindsay Collin - Page Park


18 - 21


19 - 22


26 -- 7


Reserves:-   

* Reserves :   


Date  

Thursday 14th September 2017

Opposition

Herefordshire (Mixed)


Venue

Brimfield & Little Hereford BC

Result

Won  124 - 96


Time

2-00 pm

Dress

Whites

Rinks

6


Rink 1 


Rink 2


Rink 3


1

Pat Thorley - Nailsworth

1

Roger Harrison - Eastvillians

1

Pam Ayers - Cirencester

2

Roy Walker - Cheltenham BC

2

Brian Smith - Yate

2

Robin Giles - Yate

3

Chris Magee - EDF Energy

3

Ann White - Arrow Ladies

3

John Bailey - Falcon

4

Mike Manns - Barnwood

4

Mavis Kennedy - Gloucesrer Spa

4

Lindsay Collin - Page Park

RESULT

17 - 19

RESULT

35 - 10


13 - 23


Rink 4


Rink 5


Rink 6


1

Keith Hawkes - Cheltenham Whaddon

1

 Anne Beaven - Dowty

1

Angus Copper - Barnwood

2

Elaine Lewis - Redland Green

2

Myra Savage - Falcon

2

Di Tucker - Page Park

3

Jeff Russell - Falcon

3

Phil Bureau - Barnwood

3

Veronica Baldwin - Gloucester Co-op

4

Ann Jones - Cirencester

4

Clive Bennett - Moreton in Marsh

4

Dave Williams - Cam


13 - 15


20 - 18


26 -- 11


Reserve :  Madeleine Hale (fairford)

* Reserves :